Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

Akkur iletişim yangın alarm sistemleri olası bir yangın gerçekleştiğinde henüz başlangıcı esnasında algılanıp farklı uyarıcılar ile insanları bu durumdan haberdar etmeye yaramış olan sistemlerin genel adıdır. Bir yapı içinde yer alması gerekli bütün zayıf akım sistemlerinin belki de en önemlisi olan yangın alarm sistemleri olarak bilinir.

Yangın alarm sistemleri temel olarak bazı bileşenlerden oluşur. Ortamdaki yangın durumu henüz başlangıç esnasında iken algılayabilecek dedektör, duman dedektörü, ısı dedektörü, kombine edecek diger gaz dedektörü, ışın gibi dedektör ve benzerleri bileşenlerden bazılarıdır. Yangın durumunun göz ile görülmesi halinde insanların el ile ihbar sistemini aktif etmesine yarayan yangın butonlarını kullanması gerekir.

Alarm halinde sesli ve görsel bir şekilde insanların uyarılmasını sağlamış olan siren ve flaşörler yangın halinde farklı bir sistem ile etkileşime geçmek ve bu sistemleri çalıştırmak veya durdurmak için kullanılmış olan giriş çıkış modüllerini kullanır. Bütün bu sistemi kontrol eden ve yönetmiş olan kontrol panelleri yangın alarm sistemleri parçalarını oluşturur.

Adresli Yangın Alarm Sistemleri

Özellikle orta ve büyük işletme ya da yapılar için yangının nereden geldiğini noktasal bazda bulabilmek için kullanılır. Bu tip büyük boyutlardaki yapılarda yangının hangi dedektör ya da dedektörlerden geldiğini hızlı bir şekilde belirler. Adresli Kocaeli yaygın alarm sistemlerinin en temel özelliği; sistemde kullanılan bütün bileşenlerin her birinin özel bir adrese sahip olması ve ana kontrol paneli ile sürekli haberleşiyor olmasıdır.

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri

Kocaeli adresli sistemler kadar esnek bir projelendirme imkânına sahip olmasalar bile hem uygun fiyatlı hem de kolay kurulum ve kullanım sağlar. Özellikle daha ufak yapılarda tercih edilir. Bu sistem dedektör bazında değil bölge bazında uyarı verme özelliğine sahiptir.

Yangın alarm sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışma göstermesi ve görevini tam anlamıyla yerine getirilmesi direkt olarak insan yaşamına etki ettiğinden belirli standartlar ile üretim yapılmış olması gerekir. Yangın alarm sistemleri gerekli olan standartlarda üretimi yapılıp yapılmadığı sahip olduğu sertifikalardan belli olur. Bu sertifikaların bağımsız kuruluşlar tarafından laboratuvar testi yapılmış olması gerekir.

Firmamız yangın alarm sistemleri konusunda yardımcı olmaktadır. Akkur İletişim firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Akkur İletişim - Yangın Alarm Sistemleri